Aktuálně zaváděná legislativa

Z hlediska přístupnosti webu máme nadohled jedno magické datum, a sice 23. září 2020. Od tohoto dne by dle zákona měly již všechny weby ve veřejném sektoru splňovat požadavky na přístupnost. To zní sice dobře, realita ale může být složitější. Jak to s tou přístupnosti ve státní sféře bude, si můžete přečíst v mém článku, který vyšel v zářijové Zoře.

Blížící se magické datum pro nás také znamená, že se na nás v SONS v této době obrací i větší počet organizací, které pod zákon o přístupnosti spadají a na poslední chvíli si vzpomněly, že by měly zjistit, jak na tom jejich weby s přístupností jsou. Takže nyní intenzivně testujeme přístupnost nejrůznějších webů právě z veřejného sektoru.

Přístupnost veřejného sektoru byla letos i důležitým tématem v Evropské unii nevidomých, a proto EBU vyhlásila pro všechny své členské organizace soutěž právě na téma Dobrá praxe v přístupnosti veřejného sektoru. Za SONS jsem pro EBU připravil soutěžní příspěvek popisující deset zásad, jimiž se při prosazování přístupnosti řídíme. Evropská unie nevidomých těchto 10 tipů k zajištění dobré přístupnosti ocenila jako nejvydařenější příspěvek. To nás potěšilo, ale nakonec důležitější je, abychom v SONS s využitím těchto postupů byli při prosazování přístupnosti opravdu úspěšní...

Budoucí legislativa pro přístupnost

Když jsme u magických dat z hlediska legislativy o přístupnosti, nesmím vynechat 28. červen 2025. To bude totiž datum, kdy se podle směrnice Evropského parlamentu povinná přístupnost z veřejného sektoru rozšíří i na širokou škálu dalších produktů a služeb. Přístupné by potom měly být všechny nové eshopy, bankovnictví, rezervační a informační systémy v dopravě, ale také nejrůznější hardwarová zařízení jako bankomaty, platební terminály nebo mediální přehrávače.

Ono datum se může jevit jako poměrně vzdálené, nicméně pro nás v SONS nastává už nyní čas, kdy se tomuto tématu musíme začít pozorně věnovat. Na základě zmíněné evropské směrnice totiž zanedlouho začne vznikat český zákon, který bude požadavky na přístupnost upravovat. Vzhledem k tomu, jak široký záběr tento předpis bude mít, bude pro zrakově postižené velmi důležitý. Budeme-li tedy v následujícím období ve vedení SONS, bude k našim prioritám v oblasti legislativy a přístupnosti patřit právě intenzivní aktivní připomínkování všech předpisů, které u nás na základě implementace evropské směrnice o požadavcích na přístupnost výrobků a služeb budou vznikat.